Gesztesi Vár

A várgesztesi vár története

A 13. század végén a Csák nemzetség több kővárat emeltetett birtokai védelmére, közéjük tartozott a jelenlegi vár helyén létesített korai erődítmény is. Bár az anarchikus belháború során Károly Róbertet támogatták a trónért folytatott harcában, az uralkodó mégis félt a hatalmát veszélyeztető újabb főúri birtokkoncentrációtól, ezért 1326-ban más földekért cserébe megszerezte Gesztest.

A vár első említése 1332-ből maradt fenn. Korabeli adatok szerint 1342 körül Nagy Lajos király utasítására teljesen lebontották a Csák nemzetség várát, hogy helyébe egy kényelmesebb lakhatást biztosító vadászkastélyt emeljenek, amely a továbbiakban, a vadakban bővelkedő vértesi vadászterületet sűrűn felkereső uralkodó rezidenciájául szolgált. 1410 körül Luxemburgi Zsigmond király elzálogosította más váruradalmakkal együtt Hohenzollern Frigyes brandenburgi őrgrófnak, később a Rozgonyi család, majd az Újlakiak tulajdonába került át.

Gazdátlan védőműveit és épületeit a lakosság kezdte lebontani, sőt gróf Esterházy József földesúr engedélyével köveiből készítették el a majki kamalduli rendház épületegyüttesét is. 1795-ben a várat már romként említették. 1877-ben Rómer Flóris – a magyar műemlékvédelem atyja – felmérési rajzokat készített romjairól, majd 1942-ben Lux Géza és Csányi Károly kutatta a várat.

A vár épségben maradt földszintjébe és magasan álló első emeleti falai közé a Magyar Munkás Turista Egyesület 1932-ben menedékházat épített, amely azonban a háborúban elpusztult. 1960 és 1963 között a vár romjait feltárták és a helyreállítási munkák során turistaszállót alakítottak ki a várból, ahol 2014-ig 134 főt tudtak elszállásolni.

Magyarország számtalanul sok iskolájának biztosított szállást, kirándulási és egyéb programot (pl számháborúzás támadókkal körben a hegygerincre és védekezőkkel a várban).

Sajnálatos módon az elmúlt évtizedekben az állagmegóvásra nem fordítottak kellő figyelmet, a tetőszerkezet nélküli várfal bizonyos része leomlott, így életveszélyesnek nyilvánították, elkerítették.

Jelenleg a vár nem látogatható.

A várral kapcsolatos rendezvényeinket így a Várréten tartjuk ezzel is fenntartva a Várgesztesre érkező turisták, kirándulók, Villaparkban üdülők, osztálykiránduláson résztvevők érdeklődését.

Közel 700 éves vár kulturális örökségünk fontos tárgyi bizonyítéka. A vár sorsa szorosan összefügg a magyar történelemmel, annak büszke és nehéz időszakaival.

Várgesztes Község Önkormányzata és lakóinak vágya, hogy a jelenleg állami tulajdonban lévő gesztesi vár megóvása és felújítása után újra látogatható legyen!

A vár és Vértes természeti adottságai miatt ismertségünk megtartása és bővítése a célunk.

A Gesztesi vár Komárom-Esztergom Megyei Értéktárba ajánlásával esélyt adtunk, majd kaptunk a méltó figyelemre és ismét nagy számban mutathatjuk meg a magyar történelem évszázadokat átívelő tárgyi és szellemi örökségét.

Gesztes szabályos alaprajzú váraink közé tartozik. Téglalap alaprajzú, hasáb formájú tömegében egy kis belső udvarhoz kétoldalt csatlakoznak a lakószárnyak. A külső tornyok és hozzá építések a második udvarral későbbiek, XV-XVII. századiak.

Az egész várat a domb közel vízszintes peremén szabálytalan alaprajzú külső kőfal övezte, ebben volt a kaputorony is. A település 1917-ben vette fel a Várgesztes nevet.

September

19 Nemzetiségi közmeghallgatás

  • Időpont: Thursday 17:00
  • Helyszín: Faluház, Könyvtár

Vonatok kalauz nélkül

2024. September 2., Monday 08:10

2024. szeptember 2-től a MÁV-START Zrt. a kalauz nélküli (KN-es) közlekedést kiterjeszti, és egyben pilot üzem keretében vizsgálja a kalauz nélküli közlekedés szabályainak átalakítását. Eszerint egy meghatározott területen belül közlekedő valamennyi vonatra a zóna állomásain csak előre váltott menetjeggyel lehet felszállni, a pótdíj 25.000 Ft – olvasható a társaság honlapján.

Bővebben

Változás a vonatközlekedésben Tatabánya és Oroszlány között

2024. September 1., Sunday 05:00

A MÁV-START Zrt. tájékoztatása szerint a Tatabánya-Tata állomások között végzett pályakarbantartási munkák miatt szeptember 7-én 8 órától szeptember 8-án 15 óráig a Tatabánya-Oroszlány vasútvonalon egyes járatok módosított menetrend szerint közlekednek.

Bővebben

Pályázat hátrányos helyzetű, tehetséges diákoknak

2024. August 30., Friday 05:00

Országos ösztöndíjpályázatot hirdet a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a 2024/2025-ös tanévre hátrányos helyzetű, tehetséges, az általános iskola 2., 3. osztályos kitűnő vagy jeles tanulóinak, közel egy hónapig lehet jelentkezni.

Bővebben

Címünk

Vértessomlói Közös Önkormányzati Hivatal
2824 Várgesztes, Arany János utca 47.

Elérhetőségeink

Ügyfélfogadás

  • Hétfő: 13 - 16 óráig
  • Kedd: 8 - 12 óráig
  • Csütörtök: 8 - 12 óráig

Legnépszerűbb cikkek