Unokázós csalások
Az úgynevezett unokázós csalások közös jellemzője, hogy a bűnözők telefonon hívnak fel idős embereket. A csaló a kiszemelt áldozat hozzátartozójának (unokájának, gyermekének) adja ki magát, vagy azt mondja, hogy az ő megbízásából telefonál.
A csaló azt állítja, hogy az unoka (gyermek) valamilyen bajba került (például autóbalesetet szenvedett vagy tartozása van), és sürgősen pénzre van szüksége. Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka, akadályoztatására hivatkozva valakit elküld a pénzért, esetleg ékszerekért, de olyan esetek is előfordulnak, amikor az „unoka” maga helyett küld valakit a pénzért.
A csalók általában telefonkönyv alapján (a telefonkönyvekben szereplő személyek adatainál sok esetben szerepel, hogy a telefonszám tulajdonosa nyugdíjas), találomra hívják fel a potenciális célpontokat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak, vagy a közösségi oldalakon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé történetüket.
A rendőrség tanácsai arra az esetre, ha valaki ilyen hívást kap:
- Járjon utána, hogy valóban baj van-e!
- Tegye le a telefont, majd hívja fel a hozzátartozóját, akire hivatkozott a hívó!
- Tegyen fel ellenőrző kérdéseket! „Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?”
- Ne hagyja, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni!
- Balesetre hivatkozáskor, miszerint ki kell fizetni a kárt a helyszínen a fiának, vagy unokájának, ne dőljön be! Hívja fel az említett családtagját, kérdezze meg mi történt.
- Hivatalos személy nem kér pénzt egy baleset helyszínén! Se rendőr, se mentő, se tűzoltó a helyszínen nem kér pénzt!
- Ha felmerül Önben, hogy valaki bűncselekményt próbált meg elkövetni Önnel szemben, hívja azonnal a 112-es segélyhívószámot!
- Ne adja meg adatait ismeretleneknek, bármilyen megnyerő külsejű is. Orvosi rendelőben, gyógyszertárban, boltban vagy egyéb nyilvános helyen ne beszéljen a családjáról, anyagi és életkörülményeiről!
A rendőrség célja, hogy az elkövetési módszer minél szélesebb körben való ismertetésével, tudatosításával megelőzzük, megakadályozzuk, hogy lehetőleg senki se dőljön be a csalóknak. Minél többen beszélgetnek erről idős rokonaikkal, ismerőseikkel, annál kisebb eséllyel csaphatják be őket, válnak csalók áldozataivá!
KEM-RFK