Rendhagyó közmeghallgatás
Az elmúlt év elejétől szeptember 30-áig Rising Károlyné egykori, az azt követő időszakról pedig Eckné Csákvári Valéria jelenlegi polgármester számolt be a június 25-ei közmeghallgatáson a Faluházban a várgesztesieknek, akik szép számmal érkeztek a fórumra.
A COVID hatására emelkedtek a költségek, a gáz, közvilágítás, áram ára, az étkezési díjak, miközben a vállalkozók adóik utalásához engedményeket kaptak, így a várt adóbevételeink késve, megcsappanva érkeztek. Bár a szolidaritási adó nem terheli a falut, a gépjárműadó elvonása komoly veszteséget jelent a számunkra – ismertette a gazdálkodás nehézségeit az egykori polgármester, hangsúlyozva, hogy épp ezért a gazdálkodást a takarékosság és a pályázatokhoz szükséges önrész biztosítása jellemezte az elmúlt év első 9 hónapjában. Mindezek mellett emelt összeggel biztosítottak a tanulóknak a beiskolázási, az egyetemistáknak a „Bursa” támogatás kiegészítést, a 60 év felettieket is segítették, és, ha családias hangulatban is telt, de sikeresen rendezték meg a Lovagi Pikniket, és a Gyermeknapi programra is tudtak fordítani. A fejlesztések nem valósulhatnak meg pályázati források nélkül – emelte ki Rising Károlyné. A 2024-ben lezárt pályázati eredmények között sorolta fel a Vár utcai árok javítását, amely átcsoportosításból valósulhatott meg, és a víztározó tó rekonstrukcióját. A 150 millió forintos támogatásból megvalósított, 2023 decemberében átadott Keltike Ház kapcsán elmondta, hogy a kivitelező az építési anyagok beszerzésének drasztikus emelkedése miatt a törvényben biztosított mérték erejéig többlet árat jelentett be az átépítés folyamán. Az államigazgatási szervek ezt elfogadták és szorgalmazták a használaton kívüli régi hivatal eladását, ami biztosította volna az összeg fedezetét. Mivel az előző önkormányzatnak nem sikerült az értékesítés, kérelemmel fordult a Belügyminisztériumhoz. A 19.8 millió forintot meg is ítélték Várgesztes részére, azonban jelentős csúszással utalták át, 2024. decemberében.
A továbbiakban elhangzott, hogy a polgármesteri hivatal 50 milliós energetikai fejlesztésére még az előző testület nyert el forrást, a munkálatok most is tartanak. A Gesztesi vár jelenlegi állapota ellenére számunkra kiemelt feladat a turizmus fejlesztése – mondta az egykori polgármester, egyben bejelentette, hogy idén tíz fővel megalapították a Várgesztesi Turista és Várbarátok Egyesületét, majd beszámolója zárásaként az előző ciklus képviselői nevében köszönetét fejezte ki Várgesztes lakóinak a 10 év alatt tanúsított támogatásért.
Inkább mondok bonyolult igazságokat, mint szép hazugságokat – ezzel a mottóval vezette fel beszámolóját Eckné Csákvári Valéria, s mint mondta, ez a mottó adja a fő irányvonalát az eddig elvégzett, és a még rájuk váró munkának is.
Elkészült a 2024-es zárszámadás, amibe már túl sok beleszólásunk nem volt, hiszen csak az év utolsó három hónapjában ténykedtünk, és az idei költségvetést is elfogadtuk. Spórolósra kellett venni, hiszen 225 millió forint a falu büdzséje. Ebből kell kigazdálkodni az önkormányzati fenntartású ingatlanokat is, például a Faluházat is, ami régóta veszteségesen működik. A legnagyobb kiadás a fűtésszámla, ami téli időszakban havi 687 ezer forintot jelent úgy, hogy a tornatermet nem is fűtjük. Ennek a megoldására nyilván ki kell találni valamit, már egyeztettünk is kollégákkal. Ezért jutott a testület arra a döntésre, hogy térítési díjassá teszi a Faluház használatát a sportolók, különböző csoportok számára, hogy valamennyivel csökkenjen a deficit – sorolta ő is a gazdálkodás nehézségeit.
Hosszú távú tervekre nagyon még nem tudunk gondolni, hiszen a legfőbb feladat az önkormányzat gazdasági stabilitásának megteremtése, ami rendkívül nehéz, de ez az egyetlen elsődleges szempont. Próbálunk minél több pályázatban részt venni, de nyilván csak azokról lehet szó, amelyek 100%-os támogatottságúak, mert önerő nem áll rendelkezésre. Nagyon fontos feladat továbbá a Keltike Háznak funkciót találni a kiállításon túl, hogy bevételre tudjunk szert tenni, hogy a működtetése ne csak kiadással járjon, ami a rezsi, illetve a munkabér. Nagyon sok teendőnk van, amiknek az anyagiak szabnak határt, főként az, hogy 2024. október 1-je után nagyon sok nem várt kiadás jelentkezett, amelyek jelentősen megnehezítették a dolgunkat. A nem várt kiadások több millió forintra rúgtak – mondta el a polgármester, majd következtek a példák. Elmaradt, 2018 óta húzódott a Keltike Ház projektmenedzserének díjazása, az 1 millió 50 ezer forintot ez év elején fizették ki. A Rising Károlyné által említett, az előző képviselő testület által határidőre ki nem egyenlített, 19 800 000 Ft-os számlát egy év alatt 5 millió 112 ezer forintos késedelmi kamat terhelte, melynek a kifizetését az új testületnek kellett megoldania. Az új testületnek időközben szerencsére sikerült értékesítenie a régi hivatal épületét 19 millió forintért, így tudták kifizetni az összeget. Az óvodai játszótér felülvizsgálatának a díja 90 ezer Ft volt, a Faluházra érkező „bennragadt” gázszámlák összege másfél millió forintra rúgott, az érintésvédelmi felülvizsgálat számlája 150 ezer forintra. A Vízmű temetői ellenőrzése során kiderült, hogy az önkormányzatnak nincs csatornaszolgáltatásra szerződése, ami miatt 200 ezer forintra bírságolták, s bár végül 100 ezerre mérsékelte a szolgáltató, visszamenően 5 évre, 2019 januárjától 2024 decemberéig kiszámlázta a vízdíj alapján a csatornadíjat.
Az óvodavezető 30 éves jubileumi jutalma sem került betervezésre a 2024. évi költségvetésbe, melynek kifizetése az elmúlt év novemberében ugyancsak megterhelte az önkormányzat bankszámláját, ami miatt nem tudtunk sajnos karácsonyra ajándékot adni az óvodában a gyerekeknek – mondta a polgármester. A különböző pályázatokból visszafizetendő összegekről is szólt, ezekre részletfizetéseket kértek, a tételek összességében 7.1 millió forintot jelentenek. Tehát így nehezen tudtunk elindulni, de természetesen mindannyian azon vagyunk, hogy valamiből bevételt tudjunk teremteni, hogy kilábaljunk ebből. Szerencsére nagyon sokan segítenek, amit ezúton is nagyon köszönök! És nemcsak pénzről van szó, hanem tettekről, kapcsolatrendszerről, úgy tapasztalom, mindenki adja magát a nehézségek leküzdéséhez, amit nagyon szépen köszönök mindenkinek – fogalmazott Eckné Csákvári Valéria.
A folyamatban lévő pályázatokról elmondta, hogy az óvodai nyílászárók megvalósítására határidő hosszabbítást kértek, a tűzifa programra sikerrel pályáztak, így 29 köbméter tűzifát tudnak majd kiosztani a rászoruló családoknak, időseknek, és a Német Nemzetiségi Önkormányzattal is sikeresen pályáztak napelem rendszerre, ami 3 millió forint értékben a Faluházra lesz telepítve. Az ürömbe tehát egy kicsi öröm is vegyül, hogy az energetika terén elkezdhetünk egy picit spórolni – tette hozzá.
A falubeliek összefogását megköszönve példaként említette az áprilisi hatalmas esőzést, ami után három napig önzetlenül lapátolták az emberek sártengert, megmutatva, hogy van kire számítani.
A továbbiakban szólt a megvalósult rendezvényekről, és a nemzetiségi önkormányzattal, a dalárdásokkal, a tűzoltó egyesülettel, a hagyományőrzőkkel, valamint a környező települések polgármestereivel, az erdészettel ápolt jó kapcsolatról, az eddig nyújtott támogatásokat megköszönve pedig reményét fejezte ki, hogy arra a jövőben is számíthatnak.
A kérdések során egy, talán sokakat érintő témaként merült fel az Otthonfelújítási Hitelprogram, amelyről a közelmúltban tájékoztatót is hallhattak a várgesztesiek. Mint elhangzott, a programban való részvételnek nem feltétele, hogy az ingatlan belterületi legyen, az viszont igen, hogy a tulajdoni lapon lakóingatlanként szerepeljen. Az érdeklődők kérdéseikkel a Magyar Államkincstár Komárom-Esztergom Vármegyei Területi Igazgatóságához fordulhatnak Tatabányán, a Komáromi u. 6. sz. alatt ügyfélfogadási időben.