Sarlós Boldogasszony Búcsú
Több százan érkeztek július 6-án Vértessomlóra a Sarlós Boldogasszony Búcsúra a környékbeli falvakból és távolabbról, Borszékről, Tatabányáról, Tarjánból, Környéről, Várgesztesről, Oroszlányból, Pákozdról, Érdről, Budapestről: megtelt a templomtéren felállított rendezvénysátor, és a környező fák alatti padok is a hívekkel, zarándokokkal.
A kétnapos vallási esemény előestéjén is már szép számmal érkeztek a hívek Dr. Székely János megyéspüspök miséjére, vasárnap reggel viszont a várható tikkasztó hőség miatt a megszokottnál kisebb létszámmal indult a körmenet templomi és történelmi zászlókkal a Kápolnától a falu határában álló, gyönyörű természeti környezetben épült kegyhelyhez, melyhez idén is csodálatos virágkompozíciókkal ékesített út vezetett.
A templomtéri rendezvénysátorban Pfiszterer Zsuzsanna, Vértessomló díszpolgára német és magyar nyelven ismertette röviden a kegyhely történetét: Vértessomló első okleveles említése 1356-ból való. A 18. század elejére elnéptelenedett, Puszta-Somló néven jutott galántai és fraknói gróf Esterházy József tulajdonába 1727-ben. Ő Balogh nevű jószágigazgatójával telepítési felhívást fogalmazott, s ezt 1733-ban küldték ki Németországba. Az első vállalkozó szelleműek 1734. május 1-jén érkeztek meg, velük a kegyúr 1737-ben örökös szerződést kötött. A családok az erdőben egy kápolnát találtak. A jelenlegi kegytemplom főbejárata feletti kronogramma tanúsága szerint ezt 1735-ben felújították. A ferences rendi szerzetes, Publer András nyújtott a közösségnek lelki támaszt, ő hozta el Magyaróvárról a kegyképet, a „Szomorúak vigasztalóját” 291 éve. Ide jövünk el mi, somlóiak, és sokan a környékről évszázadok óta, így ma is. Köszönetet mondunk Máriának, égi Édesanyánknak, aki fohászainkat, kérésünket meghallgatja és oltalmat nyújt. Tiszta szívemből kívánom minden jelenlévőnek, hogy a közös ima, az áhítattal töltött idő adjon a szívünknek békességet, ezzel a békével szívünkben térjünk haza, tudjunk mindig a megbocsátás jegyében embertársaink felé fordulni, jövőt építeni – fogalmazott a díszpolgár, majd Visnyei László plébános fejezte ki köszönetét Spányi Antal megyéspüspök számára, hogy idén is elfogadta a Vértessomló Római Katolikus Plébánia meghívását, egyben üdvözölte a megjelent vendégeket, akik között Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, dr. Szerencsés Gergely, a vármegyei közgyűlés alelnöke, Takács Károly Oroszlány, Eckné Csákvári Valéria Várgesztes, Beke László Környe, Neukum Krisztián Vértessomló polgármestere is helyet foglalt.
Amikor az ember belép Vértessomló kegyhelyének körzetébe, mintha egy másik világba csöppenne. Békesség van, türelem van, szeretet van. Valahogy az ember megnyugszik abban a hajszoltságban, ami egyébként az életünket jellemzi. Mert be kell látnunk, nem mindig az a béke, az a hit és remény, az a szeretet uralkodik lelkünkben, amelyet most ott engedünk uralomra, hanem sokszor békétlenség, feszültség, kritika, vagy akár kétségbeesés, reménytelenség az, ami bennünk lakik. Sokszor sötétnek látjuk a jövőt, sokszor másokat erősen kritizálunk, és kevéssé vagyunk hajlandóak meglátni a világban, a másik emberben a jót… Buzgón imádkozunk Istenhez, és megmondjuk neki, mit kell tennie. Mintha leckéket adnánk az Istennek, aztán csodálkozunk, hogy ezek a leckét legtöbbször nem úgy sikerülnek, mint ahogy szerettük volna. Valami hiba van bennünk, valamit elrontottunk magunkban, valamit hagytunk elrontani magunkban – hangzott el Spányi Antal megyéspüspöktől, aki így folytatta: ebben a világban, ebben a lelkületben az ember persze, hogy nem érzi jól magát. Éppen azt nem találja meg, amit igazán szeretne: az Istentől jövő békességet, a szívnek a derűjét, a lelkiismeret tisztaságát, annak biztos érzetét, hogy helyemen vagyok, ott vagyok, és úgy vagyok ott, ahogy Isten azt akarja. Spányi Antal a két ünnepelt asszony, a Boldogságos Szűz Mária és Erzsébet példáját emelte ki, mondván, hogy ők másként gondolkoztak. Mária valószínű ugyanúgy álmodott a saját életéről, mint a legtöbb lány: férjet és családot, békességet és kellemes otthont. Isten azt mondta, nem így lesz: lesz gyermeked, de nem József lesz az apja. Az emberek majd nem értenek meg téged, lesz családod, de menekülnöd kell vele. Idegenben, száműzetésben eszed a kenyered, s ha hazatérsz, akkor sem lesz nyugalmad… Mária mindebben meglátta Isten akaratát: legyen úgy, ahogy Te akarod… Erzsébet asszony egy életen keresztül várt gyermekre, Isten áldására. Férje, Zakariás is igaz ember volt, de valahogy nem adatott meg nekik, amikre leginkább vágyódtak. Mégsem volt bennük lázadás, nem volt bennük keserűség, életük valóságával kimondták: elfogadjuk az Isten akaratát. És Erzsébet egyszer csak meghallotta Isten szavát a szíve mélyén és a szíve alatt megmozdult a gyermek… Legyen meg a Te akaratod! – emelte ki az Isten által elrendelt sors elfogadásának fontosságát a megyéspüspök a szentmise során, melynek részeként a Római Katolikus Egyházért végzett áldozatos munkájáért Őszentsége, XIV. Leó Pápa apostoli áldását vehette át Katz Tamás és Katz Lajos.
Vértessomló a gyermekeket váró, gyermekeket hordozó családok zarándokhelye is, a szentmisét követően a kegytemplomban ünnepélyesen helyezték el azokat a hálaszíveket, melyeket a vértessomlói Szűz Mária közbenjárásáért készíttettek a gyermekáldásban részesült családok, akiket így áldott meg a megyéspüspök: óvd meg őket minden bajtól, állj mellettük és adj nekik türelmet, hogy áldozatos szeretettel fogadják a Te szent ajándékodat.
Idén 17 közbenjárásra született gyermek szülei kérésére készíttetett az egyházmegye hálaszíveket a nevükkel, születési dátumukkal, velük együtt már 117 hálaszív látható a kegytemplomban, ahol 2017-től gyűlnek.
Kora délután litánia, szentségimádás várta a híveket a sátorban, majd a délutáni kulturális program során a Vértessomlói Zeneiskola növendékei, a Várgesztesi, Környei, Vértessomlói Dalkör, a Vértessomlói Német Nemzetiségi Gyermektánccsoport, a Sóskúti Ifjúsági Zenekar lépett színpadra. A Sarlós Boldogasszony Búcsút este Dr. Kajtár Edvárd atya, egyetemi előadása és Mesics Richárd János celebrálásában mise zárta Vértessomlón.