Segítség a segítségnyújtáshoz
Balesetmegelőzési előadásra invitálta az érdeklődőket a Várgesztesi Önkéntes Tűzoltó Egyesület március 4-én a Faluházba, ahol két szakember nyújtott segítséget a segítségnyújtáshoz.
Az egyesület a Nemzeti Együttműködési Alap 2024-es forrásaira pályázott sikerrel a Bethlen Gábor Alapítványon keresztül, összesen majdnem 1.3 millió forintot nyertek el két láncfűrészre és munkaruhára, valamint lehetőség nyílt programok szervezésére is edukációs céllal. Mint Katzer Ákos elnök elmondta, hagyományteremtő szándékkal szeretnének több alkalommal edukálni, ami a fiatalokhoz is eljut és a felnőtteket is segíti: vész esetében mi a teendő, hová tudnak fordulni. A fiataloknak ez valószínűleg újdonság, a felnőtteknek pedig frissítés, hogy mit tudnak tenni, ha baj van, vagy hogy megelőzzék a bajt – fogalmazott.
Az első alkalommal Ilku Gábor mentős, a MED-PERFEKT-MED Egészségügyi Szolgáltató munkatársa és Kiss Róbert Ede tűzoltó tartott előadást.
Ilku Gábor általánosságban bemutatta az emberek elsősegély nyújtásának fontosabb állomásait, tipikus eseteit, kiemelve a helyes gondolkodás és tevékenység fontosságát a helyszínen. Elhangzott tőle, hogy az elsődleges feladat mindig a sérült ember és a segítséget nyújtó személy környezetében a további veszélyeztetés megszüntetése. Ameddig a segítséget nyújtó nincs biztonságban, nincs minimalizálva a kockázata az ő áldozattá válásának, addig nem szabad nekiállni – például – az áram ütötte, vízben kapálódzó személy mentésének – emelte ki. A mentés helyes tájékozódási sorrendje: sérültek, körülmények, helyszín, veszélyek, ezt követi a segélyhívás, miközben már megkezdődik a sérült ellátása, majd a mentők megérkezéséig a sérült megfigyelése, szükség esetén a közreműködés.
Kiss Róbert Ede a tűzvédelem részeit (tűzmegelőzés, tűzoltás, tűzvizsgálat) mutatta be részletesen, alátámasztva a saját tapasztalataival. Felhívta a figyelmet az otthonra beszerezhető aktív és passzív tűzvédelmi berendezések fontosságára saját magunk és családtagjaink megóvása érdekében. Sokan feleslegesnek tartják, de sokszor ezek a berendezések mérsékelik a tűzkárt, vagy mentenek emberéletet, anyagi javakat. A szakember a tűzoltókészülékek oltási tényezőit, fizikai lehetőségeit egy 6 kilogrammos porral oltó segítségével mutatta meg, tüzek helyei szerinti praktikákat, oltási tippeket osztott meg a jelenlévőkkel. Azt javasolta, hogy mindenki szerezzen be egy porral oltó készüléket, amely most épp a lítium akkumulátoros autók, rollerek, kerékpárok terjedése, és a belőlük adódó tűzesetek miatt is fontos.